BOŻE NARODZENIE

Jesteś tu: » Strona główna » BOŻE NARODZENIE

BOŻE NARODZENIE

Boże Narodzenie Chrześcijańskie Święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa z Nazaretu obchodzone 25 grudnia.


 

Historia i Geneza

Pierwsze informacja o Święcie Bożego Narodzenia obchodzonego 25 grudnia pochodzi z roku 356 n.e. Wcześniej prawdopodobnie dzień narodzin Jezusa obchodzono 6 stycznia. 25 grudnia ustanowiono dniem świątecznym jako przeciwwagę do pogańskiego święta słońca. Podobnie jak dzień, nieznany jest dokładny rok narodzin Jezusa, wiadomo już prawie na pewno, że rok 0 (zero) nie jest rokiem narodzin Chrystusa. Wiadomo, że wzmiankowany w Nowym Testamencie, król Herod zmarł w 4 roku p.n.e. toteż niektórzy badacze skłaniają się do przyjęcia tego roku jako roku narodzin Jezusa, inni natomiast podejrzewają, że gwiazda betlejemska towarzysząca narodzinom była kometą Haleya widoczną w 12 roku p.n.e lub kometą opisaną także przez chińskich kronikarzy w 5 roku p.n.e.

W średniowieczu Święto Bożego Narodzenia było świętem wesołym obchodzonym niezwykle hucznie, dopiero w wieku XVII zaczęła się kształtować tradycja, jaką znamy do dziś a więc Święta radosnego, ale też pełnego zadumy nad życiem, śmiercią i zbawieniem.

Tradycje i zwyczaje

Do głównych tradycji Bożego Narodzenia, zwanego także od "Gwiazdy Betlejemskiej" Gwiazdką, należy biesiadowanie i spotykanie się

z rodziną i krewnymi, obdarowywanie się prezentami, choinka, śpiewanie kolęd, opłatek, życzenia, kolędnicy, szopka. W niektórych kościołach (także polskim) większą wagę przywiązuje się do dnia poprzedniego - Wigilia Świąt Bożego Narodzenia.

Kolędy Bożonarodzeniowe

Zwyczaj kolędowania wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich, kiedy to na początku roku sąsiedzi i krewni odwiedzali się wzajemnie, obdarowywali się prezentami. Z biegiem czasu pieśni te przybrały charakter religijny znany po dziś dzień. Do najbardziej znanych kolęd należą: Bóg się rodzi, Wśród Nocnej Ciszy, Cicha Noc, Dzisiaj w Betlejem, Jezus Malusieńki, Lulajże Jezuniu, Pójdźmy wszyscy do stajenki. Jeszcze do dziś w niektórych regionach Polski w Boże Narodzenie chodzą po domach kolędnicy - przebierańcy śpiewający kolędy - jest wśród nich, w zależności od regionu: Anioł, Diabeł, Turoń, Trzej Królowie, Żyd, Cyganka, Baba, Muzykanci.

administrator   Edward  Surlas

Opracowanie: szkolnastrona.pl