PROJEKT 966 CHRZEST POLSKI

Jesteś tu: » Strona główna » PROJEKT 966 CHRZEST POLSKI

PROJEKT 966 CHRZEST POLSKI

źródło zdjęć: http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/pamietaja-o-rocznicy-1050lecia-chrztu-polski-zdjecia,9846492/

-Nieistotne są szczegóły. Najważniejsze jest to, że odrzucono pogaństwo - mówił na rozpoczęcie uroczystości upamiętniającej 1050-lecie chrztu Polski Lechosław Rybka, dyrektor Zespołu Szkól Gimnazjalno-Licealnych nr 37 na os. Wichrowe Wzgórze. Autorkami projektu były Monika Bialik, Magdalena Kulka oraz Maria Brzostowska, inscenizację przygotowały Barbara Plucner i Magdalena Rusak. Tej niezwykłej doniosłości wydarzenie zorganizowano wespół z parafią pw. Wniebowstąpienia Pańskiego Na wzgórzu obok kościoła zgromadzili się nie tylko uczniowie organizujący obchody, ale także ci z pobliskich szkół, dzieci z przedszkoli, wreszcie tłumy mieszkańców zainteresowanych niecodziennym widowiskiem. Orszak prowadzili wojowie średniowieczni, podążający za ogromnych rozmiarów biało- czerwoną flagą. Ze zniczy na wzgórzu ustawiono krzyż utrzymany także w barwach narodowych. Złożonej przysiędze wierności kościołowi towarzyszyła pieśń „Gaude Mater Polonia”.

- Na Ostrowie Tumskim miał miejsce chrzest Polski - powiedział ks. prałat Jan Stanisławski. - W poznańskiej katedrze pochowano m.in. Mieszka, biskupa Jordana czy Bolesława Chrobrego. Podkreślił, że rok 966 - czas chrztu Mieszka I - to pierwsza polska data historyczna.

-Kościół najcięższą próbę przeszedł w czasie zaborów, kiedy kultywował polskość - zaznaczył dyrektor Lechosław Rybka. Następnie uroczystości przeniosły się do kościoła. Tam wręczono uczniom nagrody za prace plastyczne związane z rocznicą. Wyświetlono także film „Historia Polski” Tomasza Bagińskiego oraz prezentacje przygotowane przez uczniów. Przypomniano obchody z 1966 roku, kiedy to władze państwowe i kościelne organizowały konkurencyjne uroczystości z okazji 1000-lecia chrztu.

Projekt obok niewątpliwej wartości edukacyjnej zintegrował różne środowiska osiedla Wichrowe Wzgórze.