BYĆ CZŁOWIEKIEM

Jesteś tu: » Strona główna » BYĆ CZŁOWIEKIEM

BYĆ CZŁOWIEKIEM

Miłosz napisał, że „człowiek, to brzmi dumnie”. Czy rzeczywiście?

Ile razy musimy na co dzień sprawdzać nasze człowieczeństwo, odpowiadać na pytanie: kim jestem? Ile warte jest ludzkie życie? Czy odbierając je stajemy się kimś wyjątkowym, nadzwyczajnym, wybranym? Podobne pytania zadawał sobie geniusz światowej literatury Fiodor Dostojewski wraz z bohaterem swego największego dzieła, „Zbrodni i kary”. Dziś od tej chwili mija 150 lat, a pozostają one wciąż aktualne i nierzadko odpowiedzi na nie szukają żyjący wśród nas obłąkani naśladowcy Rodiona Raskolnikowa, uzurpujący sobie prawo ingerencji w porządek świata. Ale czy potrafią, jak on, zdobyć się na wyznanie „mea maxima culpa” i prosić drugiego człowieka o przebaczenie?

Adaptację „Zbrodni i kary” w Gnieźnieńskim Teatrze im. Al. Fredry w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej obejrzeli 19 kwietnia 2016r. chętni uczniowie klasy I C, II A, II B, III A i III C. To spektakl, ważny nie tylko przez wagę Dostojewskiego, wart obejrzenia nie tylko przez młodzież licealną, może być przyczynkiem, podporą w dyskusji o zbrodni i karze. I taką podjęli nasi uczniowie już podczas antraktu. Ideologiczny spór towarzyszył nam zwłaszcza podczas podróży powrotnej, słowem teatr znalazł się na swoim pierwotnym miejscu.