Franciszek Józef I- stulecie śmierci 1830 - 1916

Jesteś tu: » Strona główna » Franciszek Józef I- stulecie śmierci 1830 - 1916

Franciszek Józef I- stulecie śmierci 1830 - 1916

   W czwartek 22 listopada w  Austriackim  Ośrodku Kultury UAM odbył się wykład poświęcony sylwetce  cesarza Austro – Węgier Franciszka Józefa I. Prelekcję wygłosił prof. Grzegorz Kucharczyk ( Instytut Historii PAN) specjalista od XIX- i XX-wiecznych dziejów Niemiec i stosunków polsko-niemieckich.

   Oto najciekawsze fakty z życia cesarza

 

Lata życia:1830-1916

Panowanie:1848-1916

Dynastia: Habsburgowie

 

Panował całe 68 lat, wstąpił na tron w czasie wiosny ludów, umarł natomiast w czasie Wielkiej Wojny. Zastąpił na tronie cesarza Ferdynanda I, o którym mówi się że był niespełna rozumu.

 

Małżeństwo

 

Co ciekawe cesarz ożenił się z miłości, co nie było dość częstym zjawiskiem w tamtych czasach. Jego wybranka pochodziła z bocznej linii dynastii Wittensbachów. Kiedy wieść o jej śmierci z rąk włoskiego anarchisty dotarła do cesarza miał rzec: "Nikt nie wie, jak wiele znaczyła dla mnie ta osoba".

 

Zasługi

 

Cesarzowi udało się utrzymać w całości rozpadające się cesarstwo Habsburgów, które krótko po jego śmieci podzieliło się na wiele krajów. Posiadał on bardzo przydatną umiejętność, mianowicie umiał wyciągać wnioski z wydarzeń, na które nie miał żadnego wpływu.

 

Galicja

 

Pod panowaniem Franciszka Józefa Galicja miała więcej swobody niż pozostałe ziemie polskie pod zaborami. Podczas gdy w zaborze Pruskim wychodziła m.in. "Ustawa Kagańcowa" w Galicji polscy urzędnicy mogli obejmować nawet wysokie stanowiska   

w administracji .Cesarz nie rozumiał jednak dążeń Polaków do niepodległego państwa.

 

Podsumowanie

 

Cesarz Franciszek Józef wyróżniał się na tle innych monarchów ówczesnej Europy, był on monarchą tzw. "starej daty". Pod jego rządami państwo chwiejące się w posadach, zdołało przetrwać jeszcze wiele dziesięcioleci, przeszedł on do historii jako jeden z największych władców Austro - Węgier.

 

 

Notował 

 Krzysztof Łukaszewicz IB

Opracowanie: szkolnastrona.pl